Messerschmitt Bf 109G14AS Erla 11.JG52 Yellow 6 Walter Wolfrum WNr 78xxxx Deutsch Brod Czechhoslovakia 7th May 1945 0A
The Messerschmitt Bf 109 in a nutshell
Messerschmitt Bf 109G Gustav
Used in conjunction with the Luftwaffe's other 'star', the Fw 190 which was better-armed and more maneuverable, the Me 109G specialised in high-altitude combat, against the formations of huge Allied four-engined bombers. To increase its performance, various solutions were tried out and installed: more efficient engines of the AS type with power-boost or methanol-water injection giving increased speed for a short time; increasing range by using droptanks; increased firepower (by increasing the nose canon from 20 to 30mm and the machine guns from 13 to 17mm, using rocket launchers or cannon installed in underwing trays), etc.