Luftnachrichten-Abteilung 42

Kommandeure:

  • Oberst Fritz Goebel, Aug 1944 - Feb 1945

Formed 4 Aug 1944 in Kothen with:

  • Stab/Ln.Abt.42 from Stab I./ with: 1./Ln.Abt.42 new
  • 2./Ln.Abt.42 new

In Dec 1944 increased to regimental size:

  • Stab/Ln.Rgt.42 from Stab/Luftgau-Nachrichten-Regiment 30
    • Stab I./Ln.Rgt.42 from Stab/Ln.Abt.42
      • 1./Ln.Rgt.42 from 1./Ln.Abt.42
      • 2./Ln.Abt.42 from 2./Ln.Abt.42
    • Stab II./Ln.Rgt.42 from Stab II./Luftgau-Nachrichten-Regiment 25

Stab and II./Ln.Rgt.42 was disbanded 1 Feb 1945.

Service:

This webpage was updated 11th January 2022

-xxx-