Kommandeur der Luftwaffe Panzer-Gruppe von Kleist

Kommandeure:

  • Oberst Dr.med.dent. Wlater Gnamm, 11 Apr 1940 - 5 Aug 1940

Formed 11 Apr 1940.

Disbanded 5 Aug 1940.

Units 10 May 1940:

  • Stab/Koluft Panzer-Gruppe von Kleist
  • Kurierstaffel ?
  • 3.(F)/Aufklärungsgruppe 31
  • 1.(H)/Aufklärungsgruppe 14
  • 3.(H)/Aufklärungsgruppe 14
  • 2.(H)/Aufklärungsgruppe 23
  • 4.(H)/Aufklärungsgruppe 31
  • 3.(H)/Aufklärungsgruppe 11
  • 3.(H)/Aufklärungsgruppe 41
  • I./Flak-Regiment 3 (mot.)
  • I./Flak-Regiment 36 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 71 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 76 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 83 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 84 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 92 (mot.)
  • Stab/Flak-Regiment 201 (mot.) with:
    • I./Flak-Regiment 10 (mot.)
    • I./Flak-Regiment 18 (mot.)
    • II./Flak-Regiment 38 (mot.)
    • le.Flak-Abteilung 91 (mot.)
  • Luftnachrichten-Abteilung 7 (H) (mot.)

 

 Send Mail  
Please help us to improve these articles with any additional information or photo's. 
If you should encounter any bugs   broken links,  or display errors just email us.

If you love our website please add a like on facebook or follow us on Google+

Asisbiz has been running since July 2006 this section was updated 5th January 2019

 

Please donate so we can make this site even better !!

 

This webpage was updated 5th January 2019