Kommandeur der Luftwaffe Panzer-Armee-Oberkommando 3

Kommandeure:

  • Obstlt Hans Berger, 15 Feb 1941 - 16 Sep 1941
  • Maj Heinrich Bues, 16 Sep 1941 - May 1942

Formed 15 Feb 1941.

Disbanded May 1942.

Units 22 Jun 1941:

  • Stab/Koluft Panzer-Gruppe 3
  • Kurierstaffel ?
  • 2.(F)/Aufklärungsgruppe 33
  • with:
    • 4.(H)/Aufklärungsgruppe 12
    • 1.(H)/Aufklärungsgruppe 11
    • 1.(H)/Aufklärungsgruppe 13
  • with:
    • 7.(H)/Aufklärungsgruppe 13
    • 3.(H)/Aufklärungsgruppe 12
    • 2.(H)/Aufklärungsgruppe 32
  • Stab/Flak-Regiment 149 (mot.) with:
    • I./Flak-Regiment 29 (mot.)
    • I./Flak-Regiment 36 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 73 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 74 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 75 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 84 (mot.)

This webpage was updated 11th January 2022

-xxx-