Kommandeur der Luftwaffe Panzer-Armee-Oberkommando 2

Kommandeure:

  • Obstlt Josef Punzert, 15 Feb 1941 - 17 Mar 1941
  • Oberst Karl von Gerlach, 17 Mar 1941 - 26 Jul 1941
  • Obstlt Karl-Henning von Barsewisch, 26 Jul 1941 - May 1942

Formed 15 Feb 1941.

Disbanded May 1942.

Units 22 Jun 1941:

  • Stab/Koluft Panzer-Gruppe 2
  • Kurierstaffel ?
  • 3.(F)/Aufklärungsgruppe 31
  • 1.(H)/Aufklärungsgruppe 21
  • with:
    • 7.(H)/Aufklärungsgruppe 32
    • 6.(H)/Aufklärungsgruppe 41
    • 9.(H)/LG2
  • with:
    • 6.(H)/Aufklärungsgruppe 31
    • 3.(H)/Aufklärungsgruppe 14
  • with:
    • 5.(H)/Aufklärungsgruppe 23
    • 6.(H)/Aufklärungsgruppe 13
    • 6.(H)/Aufklärungsgruppe 32
  • I./Flak-Regiment 26 (mot.)
  • I./Flak-Regiment 704 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 94 (mot.)
  • I. Flakkorps [taktisch]

This webpage was updated 11th January 2022

-xxx-