Kommandeur der Luftwaffe Armee-Oberkommando 6

Kommandeure:

  • Oberst Günther Lohmann, 10 Oct 1939 - Feb 1941
  • Oberst Günther Wieland, 1 Mar 1941 - 1941
  • Oberst Gerhard Dieckhoff, 1941 - May 1942

Formed 10 Oct 1939 from

In May 1942 renamed Stab/

Units 10 May 1940:

  • Stab/Koluft 6
  • Kurierstaffel 5
  • 3.(F)/Aufklärungsgruppe 10
  • 1.(H)/Aufklärungsgruppe 41
  • 4.(H)/Aufklärungsgruppe 13
  • 2.(H)/Aufklärungsgruppe 41
  • 4.(H)/Aufklärungsgruppe 22
  • 1.(H)/Aufklärungsgruppe 23
  • 4.(H)/Aufklärungsgruppe 12
  • 9.(H)/LG2
  • I./Flak-Regiment 14 (mot.)
  • II./Flak-Regiment 23 (mot.)
  • I./Flak-Regiment 29 (mot.)
  • I./Flak-Regiment 43 (mot.)
  • I./Flak-Regiment 231 (mot.)
  • II./Flak-Lehr-Regiment (mot.)
  • Luftnachrichten-Abteilung 3 (H) (mot.)

Units 22 Jun 1941:

  • Stab/Koluft 6
  • Kurierstaffel 5
  • 6.(H)/Aufklärungsgruppe 21
  • 5.(H)/Aufklärungsgruppe 31
  • 2.(H)/Aufklärungsgruppe 10
  • 4.(H)/Aufklärungsgruppe 41
  • Stab/Flak-Regiment 91 (mot.) with:
    • I./Flak-Regiment 8 (mot.)
    • I./Flak-Regiment 9 (mot.)
    • II./Flak-Regiment 241 (mot.)
  • Luftnachrichten-Abteilung 3 (H) (mot.)

 

 Send Mail  
Please help us to improve these articles with any additional information or photo's. 
If you should encounter any bugs   broken links,  or display errors just email us.

If you love our website please add a like on facebook or follow us on Google+

Asisbiz has been running since July 2006 this section was updated 5th January 2019

 

Please donate so we can make this site even better !!

 

This webpage was updated 5th January 2019