Kommandeur der Luftwaffe Armee-Oberkommando 5

Kommandeure:

  • Oberst Ernst Krüger, 26 Aug 1939 - 4 Nov 1939

Formed 26 Aug 1939 in Mayen from Stab/

4 Nov 1939 redesignated

Units 1 Sep 1939:

  • Stab/Koluft 5
  • Kurierstaffel 7
  • 2.(F)/Aufklärungsgruppe 22
  • 3.(H)/Aufklärungsgruppe 13
  • 1.(H)/Aufklärungsgruppe 12
  • 2.(H)/Aufklärungsgruppe 12
  • 4.(H)/Aufklärungsgruppe 12
  • II./Flak-Regiment 4 (mot.)
  • I./Flak-Regiment 14 (mot.)
  • II./Flak-Regiment 14 (mot.)
  • I./Flak-Regiment 361 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 84 (mot.)
  • Luftnachrichten-Abteilung 5 (H) (mot.)

This webpage was updated 11th January 2022

-xxx-