Kommandeur der Luftwaffe Armee-Oberkommando 14

Kommandeure:

  • Oberst Robert Pistorius, 26 Aug 1939 - 13 Oct 1939

Formed 26 Aug 1939 in Oppeln from Stab/

13 Oct 1939 redesignated

Units 1 Sep 1939:

  • Stab/Koluft 14
  • Kurierstaffel 10
  • 4.(F)/Aufklärungsgruppe 14
  • 1.(H)/Aufklärungsgruppe 14
  • 2.(H)/Aufklärungsgruppe 14
  • 3.(H)/Aufklärungsgruppe 14
  • 1.(H)/Aufklärungsgruppe 31
  • 2.(H)/Aufklärungsgruppe 31
  • I./Flak-Regiment 7 (mot.)
  • I./Flak-Regiment 18 (mot.)
  • II./Flak-Regiment 38 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 92 (mot.)
  • le.Flak-Abteilung 94 (mot.)
  • Luftnachrichten-Abteilung 9 (H) (mot.)

 

 Send Mail  
Please help us to improve these articles with any additional information or photo's. 
If you should encounter any bugs   broken links,  or display errors just email us.

If you love our website please add a like on facebook or follow us on Google+

Asisbiz has been running since July 2006 this section was updated 5th January 2019

 

Please donate so we can make this site even better !!

 

This webpage was updated 5th January 2019