Kommandeur der Luftwaffe Armee-Oberkommando 12

Kommandeure:

  • GenMaj Ernst Krüger, 13 Oct 1939 - 14 Aug 1941

Formed 13 Oct 1939 from

Disbanded Aug 1941.

Units 10 May 1940:

  • Stab/Koluft 12
  • Kurierstaffel 7
  • 2.(F)/Aufklärungsgruppe 22
  • 2.(H)/Aufklärungsgruppe 21
  • 2.(H)/Aufklärungsgruppe 12
  • 2.(H)/Aufklärungsgruppe 14
  • II./Flak-Regiment 4 (mot.)
  • I./Flak-Regiment 5 (mot.)
  • I./Flak-Regiment 38 (mot.)
  • I./Flak-Regiment 361 (mot.)
  • Luftnachrichten-Abteilung 5 (H) (mot.)

Units 5 Apr 1941:

  • Stab/Koluft 12
  • Kurierstaffel 1
  • 2.(F)/Aufklärungsgruppe 11
  • Stab/Flak-Regiment 201 (mot.) with:
    • I./Flak-Regiment 6 (mot.)
    • I./Flak-Regiment 14 (mot.)
    • I./Flak-Regiment 19 (mot.)
    • I./Flak-Regiment 23 (mot.)
    • le.Flak-Abteilung 77 (mot.)
  • Luftnachrichten-Abteilung 5 (H) (mot.)

Units 22 Jun 1941:

  • Stab/Koluft 12

 

 Send Mail  
Please help us to improve these articles with any additional information or photo's. 
If you should encounter any bugs   broken links,  or display errors just email us.

If you love our website please add a like on facebook or follow us on Google+

Asisbiz has been running since July 2006 this section was updated 5th January 2019

 

Please donate so we can make this site even better !!

 

This webpage was updated 5th January 2019