Fliegergeschwader z.b.V. 7

Geschwaderkommodoren:

  • ?
  • Obstlt Heinz Heinsius, 2 Dec 1943 - 10 Jan 1945

Formed Jul 1942 in Berlin(?) as Fliegergruppe z.b.V. 7 with:

Stab/Fl.Gr.zbV 7 new
1./Fl.Gr.zbV 7 new
2./Fl.Gr.zbV 7 new
3./Fl.Gr.zbV 7 new
4./Fl.Gr.zbV 7 new
5./Fl.Gr.zbV 7 new
6./Fl.Gr.zbV 7 new

The Gruppe reported directly to Reichsführer SS Himmler, and controlled the 6 Verbindungsstaffeln der Waffen-SS und der Polizei (1. - 6./Fl.Gr.zbV 7).

An Ergänzungsstaffel was formed 1 Nov 1942, and was based at Deutsch Brod (at least during 1944).

On 29 Feb 1944 renamed Fliegergeschwader zbV 7, now with:

Stab/Fl.G.zbV 7 from Stab/Fl.Gr.zbV 7
1./Fl.G.zbV 7 from 1./Fl.Gr.zbV 7
2./Fl.G.zbV 7 from 2./Fl.Gr.zbV 7
3./Fl.G.zbV 7 from 3./Fl.Gr.zbV 7
4./Fl.G.zbV 7 from 4./Fl.Gr.zbV 7
5./Fl.G.zbV 7 from 5./Fl.Gr.zbV 7
6./Fl.G.zbV 7 from 6./Fl.Gr.zbV 7
7./Fl.G.zbV 7 new
Erg.Sta./Fl.G.zbV 7 from Erg.Sta./Fl.Gr.zbV 7

Disbanded 10 Jan 1945.

Used the following aircraft: Ar 95, Fi 156, He 60 and Ju 52

This webpage was updated 11th January 2022

-xxx-