Fallschirm-Panzer-Artillerie-Regiment 1 Hermann Göring

Kommandeure:

  • Oberst Hans Oehring (Heer), Feb 1943 - Aug 1944
  • Obstlt Fritz-Werner Hoberg, 1944 - 1945

Formed Feb 1943 from as Panzer-Artillerie-Regiment Hermann Göring. The V. (StuG) battalion was transferred to during the same month.

In Jul 1944 renamed Fallschirm-Panzer-Artillerie-Regiment Hermann Göring.

On 24 Sep 1944 renamed Fallschirm-Panzer-Artillerie-Regiment 1 Hermann Göring, while the I. battalion was renamed New I. from old IV., while II. and III. exchanged designations.

Served under and from Oct 1944

Organisation:

  • 1943: I. 1-3, II. 4-6, III. 7-9, IV. 9-12, 13 (Nebelwerfer)
  • 1944: I. 1-3, II. 4-6, III. 7-9
Email me to book a reading!

This webpage was updated 2nd March 2023

-wwg1wga-

-xxx-